Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Google-ova vizija budućnosti
Author Message
GoodGuy93 Offline
Redoviti posjetitelj
**

Google-ova vizija budućnosti
Čitajući jedan članak (http://www.net.hr) o navodnom početku 'rata' između Google-a i iTunesu-a, slučajno sam naišao na jednu vrlo zanimlji Google-ovu viziju ne tako daleke budućnosti...

Naime, Google vjeruje da će jednog dana svi privatni podaci biti smješteni na Internetu te da će kompjuter služiti samo za spajanje na Internet i pristupanje tim virtualnim podacima.

Razmišljajući malo o tome, došao sam do zaključka da će nakon toga vjerojatno i svi programi biti na Internetu te da će se cijeli rad na kompjuteru zapravo temeljit na samom Internetu.

Iz toga naravno slijedi da će se i sam hardware računala promijeniti, jer nam, kao prvo, hard dics neće trebati.. jer što bi spremali na njega kad nam je sve na Internetu!?

Također, brzina interneta bi tada trebala biti puno veća... Ali Google se i za to se pobrinuo! Pred nama je internet brzine jedan gigabit u sekundi!

Što vi mislite o svemu tome? Hoće li Google uspjeti u svojoj viziji? Kako će se sigurnost razvijati paralelno s prijenosom podataka na Internet? Kako će to utjecati na razvoj samih kompjutera?

"If you wait for luck to turn up, life becomes very boring." Mikhail Tal
18-02-2010 09:44 PM
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Gogy Offline
____
*

RE: Google-ova vizija budućnosti
Mislim da neće tako skoro nestati hard diskova iz kompjutera iz razloga što je dosta ljudi skeptično na taj pojam cloud computinga odnosno da sve bude na internetu. Iz sigurnosnih razloga, a i nedovoljno proširenog broadbanda po cijelom svijetu. Dok god je siromašnih država teško da će izumrjet računala sa hard diskovima.

Brzina interneta će biti sve veća i veća to je sigurno. Ali nije dovoljno ako se brzine povećavaju samo u Japanu, Finskoj, Koreji i sličnim državama koje već imaju ultra velike brzine. Bit cloud computinga je da se na internetu može komunicirati i međusobno kolaborirati u raznim programima. Dakle prvi i najvažniji uvjet je da cijeli svijet ima pristojne brzine interneta.

Ali to će doći s vremenom, barem ja tako mislim. Vjerojatno će biti neka međufaza između offline i cloud computinga. Tako već danas imamo razno-razne online aplikacije kao što su društvene mreže, online office aplikacije, aplikacije za slanje maila, storage aplikacije, aplikacije za streaming videa i slično.

Kako god bilo u budućnosti, bit će sve bolje, brže i jednostavnije. Google ima veliki utjecaj u ostvarenju svoje vizije ali moraju se i drugi elementi poklopiti.

Pravila foruma | Twitter - Facebook - Google+ |
18-02-2010 10:14 PM
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
GoodGuy93 Offline
Redoviti posjetitelj
**

Slažem se... sve će doći s vremenom...

Također mislim i da Google neće to moć sam napravit, ma koliko on bio snažan, moćan i utjecajan... Za tako jedan veliki korak treba timski rad...

"If you wait for luck to turn up, life becomes very boring." Mikhail Tal
18-02-2010 10:18 PM
kecko Offline
Forumaš

ništa mi se to ne sviđa, a i zanemarujete nekoliko stvari
1. Nekima je privatnost jako bitna stvar
2. Po tome će proizvođači hardwarea propast (neće biti potrebna nikakva snaga)
3. Kako mislite igrat zahtjevne igre (zahtjevne programe) na kompu putem interneta? Meni to izgleda tehnički nemoguće trenutno
4. Ljudi ipak više vole da su stvari fizički kod njih
5. 95% sadašnjih proizvođača softwarea bi propalo preko noći
6. Pokrivenost internetom u sljedećih XX godina neće doseći te razine i brzine svuda u svijetu (a ako nemaju svi, to znači da si nekoga jednostavno odsjekao od svijeta)
7. Ostale države svijeta neće dati takvu moć Americi(ili bilo kojoj drugoj državi) (znači posjedovanje gotovo svih podataka o svakome na cijelom svjetu) to zvuči previše zastrašujuće i oni bi onda totalno vladali svijetom...
8.ne mogu se sjetiti ali ima još sigurno na stotine razloga zašto ovo nemože do kraja uspjeti...
19-02-2010 08:45 AM
Gogy Offline
____
*

Nitko nije rekao da će se to dogoditi u sljedećih 15-20 godina... Zato sam naveo ovu među fazu. A za više od tih 15-20 godina ne može nitko točno prognozirat šta će se desiti. Bitna je vizija nekakva, jer tko nema viziju neće ništa ni pokušavati. Google nas svake godine iznenađuje sa svojim proizvodima, tako da je teško zamisliti šta će se dogoditi za 15-20 godina.

19-02-2010 09:22 AM
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
schmrz Offline
____
*

Mislim da to nije samo Google-ova vizija, nego vizija više kompanija, grupa, individualaca. Sumnjam da će se to sve uspjeti za mog života ali nekada će dosta više toga "biti u oblacima" nego što je sad. Mislim da će potreba za ličnim računarima ostati nepromijenjena, samo će potrebe za većim perfomansama istih rasti. Gameri recimo nikada nece u oblake :)

Sve u svemu, teško da ću ja to doživiti :) Također, ne treba gledati Google-ove poteze tako olahko jer nikada nije sve onako kako se čini kada su oni u pitanju jer je to jedna kompanija koja planira na duge, ali baš duge staze. Ono što oni sada urade će nama biti jasno tek' za nekoliko godina. Njihov krajnji cilj je da Internet učine što jednostavniji i što pogodnijim za oglašavanje, odnosno, da njima bude što lakše da zarađuju na informacijama. Jednostavno je čini se, ali oni ulažu ogromne količine novca bez očitog razloga, za neprofitabilne projekte, samo da bi to postigli...

I have no drinking problems. I drink. Get drunk. Fall down. NO PROBLEM
Registered As Linux User #484215
Moj skromni blog
Savjet za buduće programere: ovdje
19-02-2010 11:10 AM
kecko Offline
Forumaš

ima ti google jako puno propalih projekata, dosta put se već dogodilo da njihove "vizije" i nisu tako bajne, previše informacija bi oni svojatali, i onaj njihov "do no evil" je zapravo smiješan kad malo pogledaš He he oni su tu kao za nas, a naravno da primarni i jedini cilj kojim se vode nije da nama olakšaju i pomognu već da ostvaruju čim veće profite Namigivanje
19-02-2010 11:20 AM
schmrz Offline
____
*

Njima jeste cilj da pojednostave internet i korištenje istog, odnosno da nama olakšaju ali upravo zato što će oni tako imati veće prihode. A imaju propalih projekata, kao i svi ostali, to što uložiš par miliona u neki projekat ne znači da će uspjeti... Inače, projekat je propao samo u onom slučaju kada oni koji su ga vodili nisu ništa naučili iz toga, ako je sve bilo badava. Tako da i propao projekat (finansijski) ne mora značiti da je bio nebitan.

Naravno da Google želi da profitira što više, pa nisu izgorili po glavi da tek' tako daju novac. Ionako se sve vrti oko njega (novca) u današnje vrijeme.

I have no drinking problems. I drink. Get drunk. Fall down. NO PROBLEM
Registered As Linux User #484215
Moj skromni blog
Savjet za buduće programere: ovdje
19-02-2010 11:30 AM
Gogy Offline
____
*

Sve se vrti oko novca... ali nije sve tako crno. Ruku na srce, Google je pridonio razvoju interneta više od bilo koje druge kompanije. Oni uz to što žele što više novaca zaraditi ZAISTA pokušavaju olakšati i poboljšati tehnologije. Za razliku od Microsofta kojeg je donedavno (prije konkurencije) bolila neka stvar hoće li stvar biti dobra ili ne... prodavali su maglu. Sjetite se samo Windows Viste ili Windows Me-a. Google bi najradje zarađivao 100 milijardi eura na dan da može, ALI uz to stvarno pridonosi razvoju tehnologija.

19-02-2010 12:00 PM
kecko Offline
Forumaš

pa sad kad je u pitanju MS vs Google, ja sam uz google, samo hoću reči i da su oni daleko od toga da bi učinili nešt za korisnika od čega oni nemaju vajde :))
19-02-2010 02:37 PM
Post Reply 

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)