Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
knjige za narucit
Author Message
schmrz Offline
____
*

RE: knjige za narucit
Poznavanje engleskog je definitivno jedini uslov koji ti treba da bi jednog dana postao uspješan programer. Kažem jednog dana jer te ni jedna knjiga, ni dvije a ni tri pa čak ni hrpa tutorijala neće naučiti svemu. Iskustvo stvara programere, a ne knjige i tutorijali. Možeš se načitati koliko hoćeš knjiga i tutorijala ali ako to ne počneš odmah primjenjivati, ništa od toga. Uostalom ono što trebaš kao programer naučiti su principi programiranja, u novije vrijeme su to ustvari principi objektno orijentiranog programiranja i sintaksu nekog programskog jezika tako da znaš primjeniti te principe, a poslije jedino što ti treba isprintano je reference za taj jezik i možda za neki skup biblioteka koje koristiš.

Ja sam imao eto neku vrstu sreće pa sam sve to učio takvim redom da sam u relativno kratkom vremenskom roku (4-5 godina, dvije intenzivnije) dosta toga uspješno savladao ali nisam ni ja na pola puta do onoga na šta ciljam. I kada sam ovdje upotrijebio izraz iskustvo to se odnosilo na različitost projekata na kojim sam radio (i uspješno odradio) a ne vremenski period.

Čitanjem knjiga nećeš postati "napredni" programer, ali ćeš možda naučiti neke naprednije tehnike koje ti mogu olakšati posao. U svakom slučaju knjiga može pomoći ali s obzirom da je recimo "Demistificirani C++" oko 100KM ipak sam se u većini slučajeva odlučio da ne kupujem knjige. To je recimo dobra knjiga (čitao sam dio koji je besplatan) i možda jedina za koju bi dao te pare, ali postoji brdo knjiga koje su slične "ko' jaje jajetu". A ionako sam za nju saznao prekasno.

Radi na nekim projektima zajedno sa prijateljem/prijateljima, opet kažem ti to ti je najveća prednost koju možeš imati i većinu problema ćeš uspjeti riješiti googlanjem i čitanjem besplatnih knjiga.

Edit:
Poznavanje engleskog jezika nije jedini uslov. Ima jos jedan, a to je Internet.

I have no drinking problems. I drink. Get drunk. Fall down. NO PROBLEM
Registered As Linux User #484215
Moj skromni blog
Savjet za buduće programere: ovdje
31-03-2009 07:22 PM
Find all posts by this user Quote this message in a reply
chelsea4ever Offline
Redoviti posjetitelj
**

Gogy Wrote:Traži na engleskom i naći ćeš... Tutorijali na hrvatskom su svugdje samo osnove...

Len0 Wrote:Knjigu koristi kao vodič.
Jedino ako ces biti negdje gdje nemas pristup internetu, onda je opravdano kupovanje knjige. Happy
Preskupe su!
Za sve ostalo tu je Google.

e bas zbog tog mi i trebaju knjige vidis na hrvtaskom jeziku su samo osnovni tutoriali znaci osnove a u knjigi imas mnogo vise i azniljivije mi je i lakse ucit ev gledam jednu knjigu trebam sebi novac sakupit 60 km jbg skupa al knjiga+cd+ilustrarana+audio (prica sta se treba radit)
meni je jbg tek 13 godina neznam oerfektno engleski tako da na nekim rjescima zapinjem i sl. i odma moram na google translate sto me zivcira Rofl
31-03-2009 10:50 PM
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
chelsea4ever Offline
Redoviti posjetitelj
**

schmrz Wrote:Poznavanje engleskog je definitivno jedini uslov koji ti treba da bi jednog dana postao uspješan programer. Kažem jednog dana jer te ni jedna knjiga, ni dvije a ni tri pa čak ni hrpa tutorijala neće naučiti svemu. Iskustvo stvara programere, a ne knjige i tutorijali. Možeš se načitati koliko hoćeš knjiga i tutorijala ali ako to ne počneš odmah primjenjivati, ništa od toga. Uostalom ono što trebaš kao programer naučiti su principi programiranja, u novije vrijeme su to ustvari principi objektno orijentiranog programiranja i sintaksu nekog programskog jezika tako da znaš primjeniti te principe, a poslije jedino što ti treba isprintano je reference za taj jezik i možda za neki skup biblioteka koje koristiš.

Ja sam imao eto neku vrstu sreće pa sam sve to učio takvim redom da sam u relativno kratkom vremenskom roku (4-5 godina, dvije intenzivnije) dosta toga uspješno savladao ali nisam ni ja na pola puta do onoga na šta ciljam. I kada sam ovdje upotrijebio izraz iskustvo to se odnosilo na različitost projekata na kojim sam radio (i uspješno odradio) a ne vremenski period.

Čitanjem knjiga nećeš postati "napredni" programer, ali ćeš možda naučiti neke naprednije tehnike koje ti mogu olakšati posao. U svakom slučaju knjiga može pomoći ali s obzirom da je recimo "Demistificirani C++" oko 100KM ipak sam se u većini slučajeva odlučio da ne kupujem knjige. To je recimo dobra knjiga (čitao sam dio koji je besplatan) i možda jedina za koju bi dao te pare, ali postoji brdo knjiga koje su slične "ko' jaje jajetu". A ionako sam za nju saznao prekasno.

Radi na nekim projektima zajedno sa prijateljem/prijateljima, opet kažem ti to ti je najveća prednost koju možeš imati i većinu problema ćeš uspjeti riješiti googlanjem i čitanjem besplatnih knjiga.

Edit:
Poznavanje engleskog jezika nije jedini uslov. Ima jos jedan, a to je Internet.

aha OK thx ja sma ipak mislio na web-dizajn ali et ti si to poredio sa porogramiranjem sto nije bitno Palac-gore
31-03-2009 10:53 PM
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
Kerber Offline
_
*

jedan banalan primjer zasto je internet bolji od klasicne knjige.

U knjizi ce ti pisati npr:

Code:
<?php

echo "Zdravo svijete!!!";

?>

i tamo ce ti pisati hrpa nekavog texta sta znaci koji dio.

Al ako ti nadjes ovaj tutorijal na netu, jednostavno ces otvoriti notepad zalijepiti > Save as prvi.php i smjestiti u localhost

U browseru upisati http://localhost/prvi.php

i vidjet ces sta ustvari taj code radi, bez da citas gomilu teksta koji zbunjuje.

Ja iskreno, php sam naučio preko tudjih skripti. Kad imas potrebu za nekom skriptom onda znas sta treba da radi, i kad je postavis i uvjeris se da radi bas ono sto si ti htio onda otvoris code da vidis kako je to postignuto.
Glavno je da znas rezultat zadatka a istrazujes kako si dosao do njega.

Rezultat je najbitniji :)

Nisam mislio ovoliko...Gogy cuvaj jaje sad ce uskrs :)

FGD!

Pravila foruma - pročitajte prije nego pitate
31-03-2009 11:43 PM
chelsea4ever Offline
Redoviti posjetitelj
**

Kerber Wrote:jedan banalan primjer zasto je internet bolji od klasicne knjige.

U knjizi ce ti pisati npr:

Code:
<?php

echo "Zdravo svijete!!!";

?>

i tamo ce ti pisati hrpa nekavog texta sta znaci koji dio.

Al ako ti nadjes ovaj tutorijal na netu, jednostavno ces otvoriti notepad zalijepiti > Save as prvi.php i smjestiti u localhost

U browseru upisati http://localhost/prvi.php

i vidjet ces sta ustvari taj code radi, bez da citas gomilu teksta koji zbunjuje.

Ja iskreno, php sam naučio preko tudjih skripti. Kad imas potrebu za nekom skriptom onda znas sta treba da radi, i kad je postavis i uvjeris se da radi bas ono sto si ti htio onda otvoris code da vidis kako je to postignuto.
Glavno je da znas rezultat zadatka a istrazujes kako si dosao do njega.

Rezultat je najbitniji :)

Nisam mislio ovoliko...Gogy cuvaj jaje sad ce uskrs :)

pa nisam ja mislio uciti iz knjige tako da ucim napamet i ubacim vec pred komp i lagano sve radit sto je i u knjizi Palac-gore
01-04-2009 12:15 AM
Gogy Offline
____
*

chelsea4ever Wrote:pa nisam ja mislio uciti iz knjige tako da ucim napamet i ubacim vec pred komp i lagano sve radit sto je i u knjizi Palac-gore

Da, ali ako samo po knjizi ideš onda se to sve svodi samo na prepisivanje, nema dinamike nikakve kad radiš po knjizi.

Pravila foruma | Twitter - Facebook - Google+ |
01-04-2009 07:00 AM
chelsea4ever Offline
Redoviti posjetitelj
**

Gogy Wrote:
chelsea4ever Wrote:pa nisam ja mislio uciti iz knjige tako da ucim napamet i ubacim vec pred komp i lagano sve radit sto je i u knjizi Palac-gore

Da, ali ako samo po knjizi ideš onda se to sve svodi samo na prepisivanje, nema dinamike nikakve kad radiš po knjizi.

heh pa kako nema dinamike naso sebi sliku ilustrarana a ima jos i audio odnosno covjek ti to sve objasnjava (+cd sa prijmerima i sl.) i gdje tu nema dinamike Eek
01-04-2009 12:24 PM
Gogy Offline
____
*

Imaš krivi pojam šta je to dinamika... Dinamika je kad ti sam istražuješ, tražiš šta ti treba, pokušavaš to riješit sam ili uz pomoć drugih... u knjizi učiš samo ono što ti je servirano i zato nema dinamike.

01-04-2009 03:23 PM
chelsea4ever Offline
Redoviti posjetitelj
**

Gogy Wrote:Imaš krivi pojam šta je to dinamika... Dinamika je kad ti sam istražuješ, tražiš šta ti treba, pokušavaš to riješit sam ili uz pomoć drugih... u knjizi učiš samo ono što ti je servirano i zato nema dinamike.

pa sta ja tu imam trazit jbt kad nauzcim knjigu sta mi ne bude jasno lagano na google a ovako sve bi moro pomalo neceg ucit meni je b ar po knjzii 10000 puta lakse
01-04-2009 05:21 PM
Gogy Offline
____
*

chelsea4ever Wrote:pa sta ja tu imam trazit jbt kad nauzcim knjigu sta mi ne bude jasno lagano na google a ovako sve bi moro pomalo neceg ucit meni je b ar po knjzii 10000 puta lakse

Kako god... nas par ti je reklo svoje mišljenje a ti radi po svom. Dao sam ti linkove gdje ima za naručit pa ti sam odluči...

01-04-2009 09:40 PM
Post Reply 

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)