Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Želim napraviti Online browser igru.
Author Message
Mobiii Offline
Banned

Želim napraviti Online browser igru.
Evo mene opet He he Nakon dužeg vremena, spreman sam napraviti online browser igru sličnu ogame, no jednostavniju za početak, kao prvo, imam dosta dobar kompujter, naručio bi hosting, domenu, napravi preko dreamweavera svoju starnicu. Eh, onda bi se bacio na ove vaše tutorijale i imam volje za učiti i raditi, (pokušati) znam da za to treba volje i sve ovisi o PHP. No PHP je tamo u hosting opcijama smještem i mislim ga proučiti malo, čak bi radio igru i gledao tutove Happy Problem je što sam godinama uporan i razmišljam o takvo nećemu. Znam da je to moguće, sve je moguće ako se potrudimo malo ali ljudi su toliko lijeni danas da je to katastrofa :( što vi mislite o takvoj ideji ?
05-04-2011 10:00 PM
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Gogy Offline
____
*

RE: Želim napraviti Online browser igru.
Rekao sam ti već... ne možeš trčat na olimpijskim igrama a da nisi naučio hodati. Kakav crni PHP kad ne znaš ni osnove HTML-a...

Pravila foruma | Twitter - Facebook - Google+ |

Radar404 <- moj blog
05-04-2011 10:18 PM
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
Mobiii Offline
Banned

Ma znam, ali zato imam stranicu Tutorijali.net koji će mi pomoć.

Brišite njegov post xD
05-04-2011 10:20 PM
Tetrapak Offline
Redoviti posjetitelj
**

Ako misliš da imaš dobru ideju i da je vrijedna tvoga vremena kreni ODMAH na realizaciju...a uči i riješavaj probleme u hodu. Pusti nas i naša mišljenja, od filozofiranja nema velike koristi... i ostavi se sad hostinga i domene, kad budeš imao gotovu igru onda možeš razmišljati o tome.
05-04-2011 11:32 PM
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
schmrz Offline
____
*

Na blogu sam pisao post koji bi mogao dobro doći kao savjet za početnike u razvoju softvera, ali je na engleskom i poprilično je apstraktno. Kada dođe tutv2 možda napravimo par tutorijala općenito o razvoju softvera za početnike jer je to definitivno potrebno.

Sam kažeš da je katastrofa koliko su ljudi lijeni, ali i sam pokušavaš da preskočiš nekoliko stepenica i radiš nešto za šta definitivno nisi još uvijek sposoban (koliko sam ja uspjeo primjetiti po postovima na forumu). Nemoj me pogrešno razumiti, mi smo tu da pomognemo, ali ako bi sad počeo raditi na toj igrici, većinu bi posla morali forumaši obaviti umjesto tebe. To je pod pretpostavkom da bi uopšte neko želio pomoći.

Ako si ipak mislio započeti taj projekat pa postepeno učiti sve što je potrebno da ga završiš to bi bilo sasvim uredu, ali bi ti vjerovatno postalo dosadno nakon par dana jer bi izgledalo manje-više nemoguće. Moraš imati na umu da bi ta igrica zahtjevala da imaš solidno iskustvo sa HTML, CSS, Javascript, PHP, SQL, MySQL|PostgreSQL|MSSQL tehnologijama. A da ne govorimo o tome da bi ti trebalo znanja u ostalim poljima kao što je pravilna authentikacija i authorizacija korisnika, zaštita web aplikacija, živci od čelika i dobro poznavanje cross-browser problema kod web frontend-a, solidno iskustvo u izradi grafičkih elemenata (trebaju ti ikonice za oružje, brodove, sela, galaksije jel' tako?) itd. To bi bilo ono što je potrebno da bi napravio nešto čime bi se mogao pohvaliti.

Ja ti preporučujem da sagledaš ove "uslove" što sam ti nabrojao pa sebi fino skontaš neki manje zahtjevan projekat koji se odnosi na samo neke od njih. Podijeli sebi posao na manje komade. Meni je uvijek bilo (i još uvijek je) zabavnije napraviti neki manji projekat koji mogu završiti u razumnom vremenskom periodu a da to mogu poslije iskoristiti nego započeti nešto komplikovano i napustiti za par dana. Jedan od prvih "projekata" dok sam učio BASIC je bio program koji je ispisivao raspored časova za školu i nekog čiku sa brkovima. Čiku sa brkovima sam slučajno "otkrio" dok sam se igrao sa funkcijama za crtanje krugova i linija :) I to je bilo zabavno jer sam mogao eksperimentisati, otkrivati nove načine da nešto napravim. Vjerovatno mi ne bi bilo zabavno da sam odmah krenuo u pohod da napravim 3D igricu (mada sam se igrao sa "dijalektima" BASIC-a koji su bili pogodni za 3D programiranje, ali nikad ništa nisam uspjeo napraviti jer nisam imao pojma s čime imam posla).

I ja sam imao ambicioznih projekata, ali ja nisam tada imao pristup Internetu, nisam očekivao da neko drugi rješava moje probleme pa sam tako nekad i nešto naučio iz njih, ali opet ti kažem, puno je lakše, jednostavnije i "isplatnije" eksperimentisati sa manjim projektima.

Već je kasno i ako nastavim pisati ovaj post neće imati puno smisla, nadam se da ćemo moći ovako nešto bolje upakovati za tutv2. Uglavnom, da rezimiramo i ovaj post na blogu:
  • Nauči engleski jezik. Ovo će ti doći prirodno ako budeš što više čitao knjiga, tutorijala, dokumentacije, itd.
  • Nemoj biti lijen. Većina problem koje ćeš imati u razvoju softvera odlučiš li se baviti ozbiljnije time će proizlaziti iz ovoga.
  • Čitaj dokumentaciju. Sad kad skoro svi imaju pristup Internetu ne vidim zašto ljudi ipak odbijaju da čitaju dokumentaciju, pogotovo ako rade naprimjer sa PHP-om koji ako ništa drugo ima odličnu dokumentaciju. Tu ćeš uvijek naći tačne informacije a najbrže ćeš i doći do njih. Dokumentacija isto tako ponekad pruža informacije o tome koji je način najbolji za rješavanje tvog problema. Pa kad pročitaš da ne bi trebao koristiti PHP short tagove, Magic quotes i sl. onda nemoj misliti da ipak znaš bolje pa se pridružiti klubu PHP programera zbog kojih je (djelomično) PHP dobio lošu reputaciju.

Uglavnom, gledaj da sebi programiranje učiniš što zabavnijim. Gledaj da sebi zadaješ lakše zadatke jer ćeš tako osjećati zadovoljstvo kad ih riješiš. I ako se odlučiš za taj projekat, pokušaj da sve otkriješ sam, neka ti forum bude zadnja stanica.

p.s. Uh predugo je ovo, izvinjavam se :-)

I have no drinking problems. I drink. Get drunk. Fall down. NO PROBLEM
Registered As Linux User #484215
Moj skromni blog
Savjet za buduće programere: ovdje
05-04-2011 11:56 PM
kecko Offline
Forumaš

Potrebna znanja su ti
1. HTML CSS JAVASCRIPT, to je jednostavno MUST
2. OOP PHP, potpuno razumjevanje OOP (objektno orijentiranog programiranja)
3. SQL jezik
4. Potpuno razumjevanje rada svih navedenih jezika i znati gotovo sva područja u njima, to je poprilično zahtjevnija aplikacija od neke business aplikacije di se sve svodi na upis/ispis u/iz baze
5. Ovo je trebalo ići naprijed, ali nema veze :))... trebaš imati potpunu sliku kak će igra izgledati i unaprijed bi MORAO znati kako ćeš što napraviti jer inače ćeš kod prepravljat 20puta i utrošit 20puta više vremena
6. Poznavanje crona, jako dobro baratanje s vremenom, poznavanje operativnog sistema(linux) di će se to vrtit
7. Za grafiku ništa neću govoriti, ali takve igre moraju besprijekorno grafički izgledat, jesi li spreman nacrtati kojekakve brodove,oružja ne znam što sve ne?
8. Što se tiče hostinga, zaboravi na to, em je prerano, em shared hosting za takvu stvar ne dolazi u obzir, to mora biti neki dedicated server, tako da imaš root pristup i da možeš što god želiš po njemu švrljat i instaliravat
Mislim da za neku takvu igru bi ti trebao tim ljudi od recimo 5-6 članova i onda bi razvoj trajao cca 6-12mjeseci ovisno o svemu...
I to tu bi morao imati jednog project managera, koji bi sve vodio, dizajnirao aplikaciju (pri tom ne mislim na grafiku He he), još 2 programera koji bi s njime i dalje programirala, 2 grafička profića, osobu za server i za kraj još osobu koja će ti odraditi SEO, marketing... Dalo bi se to i sa nešto manje ljudstva, ali vrijeme se produžuje eksponencijalno, jer jedna osoba bi se morala prebacivati među tehnologijama, čitati puno dokumentacije, dok bi profić to sve u par klikova, linija riješio.

Ako to ideš raditi sam, šanse da projekt uspije i da ti tu igricu globalno populariziraš su ti između 0 i 0,01%, bez ikakvog podcjenjivanja ti to nažalost moram reči, zaboravio sam napomenuti da ćeš morati pročitati i s ovime sad što vidim možda i do 5 tisuća stranice literature na engleskome jeziku.

Eto toliko, nadam se da te nisam previše prestrašio, ali to nije posao za jednu osobu NIKAKO, pozz
06-04-2011 08:15 AM
Gogy Offline
____
*

Ne bih htio omalovažavati Mobiii-a, ali ići raditi browser igru, a ne znati da se između title tagova mijenja onaj naslov na vrhu browsera je pomalo apsurdno. Jednostavno moraš prvo naučiti HTML bez kojeg nećeš ništa postići.

Dakle pokušaj (bez Dreamweavera i sličnih programa), u Notepadu napraviti nekakvu osnovnu web stranicu. I probaj ju malo urediti koristeći CSS-a. Kad to napraviš, kreni ponovo, ali napravi neku malo lijepšu i moderniju. I tek kada shvatiš da možeš napraviti pristojnu web stranicu bez pomoći Dreamweavera ili traženja na Google-u onda počni razmišljati o učenju Javascripta i nekog server side jezika poput PHP-a s tim da ni u tom trenutku još nisi spreman raditi browser igru. Browser igru ćeš biti spreman raditi kada ovladaš tehnologijama koje su naveli Schmrz i Kecko, da ne nabrajam ponovo sve.

Eto toliko...

Radar404 <- moj blog
06-04-2011 10:30 AM
Mobiii Offline
Banned

Ah gledaj, svako radi kako želi, mogu ja radit browser igru i gledat tutorijale na youtube-u , i ostalim stranicama na internetu,

PS: Imam osječaj da me vrijeđaš ili ne. Nego hvala Schmrz na onome postu, i ostalima hvala na pomoći Namigivanje

Dovoljno da prepisujem s interneta xD "" al naučit ću, samo lagano.

Schmrz hvala ti još jednom :)
(This post was last modified: 06-04-2011 12:07 PM by Mobiii.)
06-04-2011 12:06 PM
kecko Offline
Forumaš

Mislim da nisi shvatio, nemoj ovo shvatiti ko uvredu, ali smatram iz priloženog da ti nisi u stanju dizajnirati aplikaciju (ne mislim na grafiku), ti moraš znati za tako veliku aplikaciju sve kako ćeš unaprijed riješiti s tehničke i logičke strane, ne možeš se samo zapičiti jer češ vrlo vjerojatno završiti u slijepoj ulici i onda slijedi redizajniranja pa prepravljanje stotine, tisuće linije koda, to je muka. Evo za početak ako krećeš počni sa registracijom korisnika i prijavom, prvo bi trebalo dizajnirati bazu isto naravno, treba postaviti indexe, ja tu nebi koristio mysql sa MyISAM tablicom jer onda relacije padaju u vodu, znači postaviti relacije, kad se to postavi, makar samo za korisnike za početak onda bi napravio registraciju, aktivaciju i prijavu korisnika, tek onda bi krenuo dalje...
Dreamweaver odmah u startu zaboravi ili bilo kakvi WYSIWYG editor.
(This post was last modified: 06-04-2011 12:17 PM by kecko.)
06-04-2011 12:17 PM
Gogy Offline
____
*

Ne Mobiii, ne vrijeđam ja tebe, već sam samo realan. Nas dvoje zapravo imamo jednu dodirnu točku, a to je da sam ja Tutorijali.Net išao raditi bez da sam imao nekakvo bogato iskustvo u PHP-u. Tek sam učio PHP onda. Ali razlika je u tome što sam ja već solidno znao HTML i CSS te sam znao PHP dovoljno za rad sa bazama u nekakvom osnovnom nivou. Sada mi je taj isti code kojeg sam pisao prilično smiješan i bila bi me sramota da ga moram nekome pokazati.

Ne znam ja kakvu ti želiš browser igru napravit. Možda neka jednostavna i nebi trebala biti problem. Ali spominjati Ogame u tom kontekstu je nerealno. Ti svakako trebaš ovladati nekim osnovama. Uopće ne bih bio skeptičan u vezi neke browser igre da preko Temaviewera nisam vidio šta sve ne znaš.

Moj dobronamjerni savjet ti je da barem na neko vrijeme odustaneš od te igre i posvetiš se osnovama bez preskakanja. Dakle ne samo da se radi copy/paste koda nego da pokušaš shvatiti kako sve skupa funkcionira. HTML sam po sebi je vrlo lagan i za najveće početnike i ne kaže se bez razloga da se uvijek počinje od HTML-a. Ja mislim da za HTML ne treba više od 1-2 dana isprobavanja. Ali bez Dreamweavera ili bilo kojeg drugog WYSIWYG editora. On ti kao početniku može poslužiti jedino ako nešto napraviš u njemu pa pogledaš kod koji je generirao.

Prouči HTML i osnove funkcioniranja web stranica (npr. upload putem nekog FTP clienta, kako funkcioniraju relativni pathovi itd). Malo se pozabavi i CSS-om par dana, pokušaj oblikovati tablice, div-ove i ostale elemente. I tek kad si to savladao onda se možeš početi zainteresirati za izradu jednostavne browser igre (još uvijek ne neke kompleksne poput Ogame-a, ali neke jednostavnije), i onda ćeš preko toga malo uspjeti i naučiti Javascript, PHP i sve ostalo što ti zatreba (kao ja za Tutorijali.Net)

Kao što vidiš, daleko od toga da te ja želim spriječiti u izradi igre, omalovažavati ili nešto tako... Ja ti samo želim pokazati koji je pravi put do toga, a kao što možeš vidjeti nisam samo ja tog mišljenja.

Radar404 <- moj blog
06-04-2011 01:35 PM
Post Reply 

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)