Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Flash stranice
Author Message
Morrissey Offline
Forumaš

RE: Flash stranice
Jel netko ovdje dobiva asocijacije na Javu? XD
02-11-2010 12:59 AM
Find all posts by this user Quote this message in a reply
kecko Offline
Forumaš

Sa 2. postom od gogyja se apsolutno slažem, ali
Flash nema budućnosti... HTML5 ima.

Ovo nije točno. HTML5 može prikazati video, i još neke sitnice, ali daleko je to od flasha, sve one igrice itd što se igra online se sigurno neće raditi u HTML5ici. Tako da flash ima budučnost. Ja stranicu ne bi radio u flashu, ali neki banner ili nešto što nije od velike važnosti da korisnik vidi definitivno ne bi izbjegavao flash.
02-11-2010 08:39 AM
Gogy Offline
____
*

Možda sam se ja malo krivo izrazio. Nisam rekao da flash kao tehnologija nema budućnosti, nego nemaju budućnosti stranice napravljene u flashu. Flash će i dalje biti glavna stvar za igrice itd. Ali za sam prikaz stranica smatram da će se sve vrtiti oko HTML5 + Javascript.

Pravila foruma | Twitter - Facebook - Google+ |

Radar404 <- moj blog
02-11-2010 11:21 AM
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
Morrissey Offline
Forumaš

Prerano je išta spekulirati. Sutra možda izađe sljedeća velika stvar.
02-11-2010 06:18 PM
Tetrapak Offline
Redoviti posjetitelj
**

Kad smo već kod flasha, vidim da skoro sve flash stranice imaju muziku koja svira u pozadini... Zanima me kakva je praksa s tim, općenito na webu (ne samo flash), što je s autorskim pravima, da li su potrebna kakva dopuštenja?
02-11-2010 11:56 PM
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
Morrissey Offline
Forumaš

Zavisi pod kojom licensom je ta glazba. Ako ima copyright, a nije otkupljena onda je definitivno kršenje prava, a ako je public domain onda možeš radit što želiš (osim prodavat naravno).
03-11-2010 12:09 AM
Tetrapak Offline
Redoviti posjetitelj
**

Kako da saznam da li je zaštićena licencom.. (konkretno zanima me ovo)
Da li to znači i da je stavljanje you tube videa na stranicu kršenje prava?
Što u slučaju da sam napravim muziku, da li tad imam kakvih obveza prema onom ZAMP-u?
Evo njihov cijenik (http://www.zamp.hr/korisnici/pdf/tarifa_internet.pdf).
(This post was last modified: 03-11-2010 12:32 AM by Tetrapak.)
03-11-2010 12:20 AM
Morrissey Offline
Forumaš

Ako je to glazba od nekog umjetnika koji naplaćuje za to dakle da nije besplatno onda je kršenje prava samo postavljanje tog videa na Youtube i tu je Google jako strog te će zvuk ili video eventualno biti uklonjeni.

Ako napraviš svoju glazbu ne vidim problem osim ako ju ne ideš prodavat.
03-11-2010 01:07 AM
kecko Offline
Forumaš

@Tetrapak. Inače to je jedno od osnovnih pravila da se muzika ne stavlja na sajt, a ako se već stavlja da se onda ne pokreće sama nego na intervenciju korisnika. Zamisli sljedeću situaciju, većina surfera ionako sluša svoju muziku kad surfa, dakle tvoja mu samo smeta. Neko je ugasio svu svoju muziku, zaboravio isključiti zvučnike, a kasna noć je. Mislim da ipak ne želi čuti muziku :)
03-11-2010 08:09 AM
Tetrapak Offline
Redoviti posjetitelj
**

Evo nakon što sam vidio vaša mišljenja, ipak sam odlučio napraviti Flash stranicu.. Iako dosta ljudi na spomen flasha Bljuvanje Hammer
Razlog: HTML5 (iako je iz sadašnje perpektive 99% sigurno da je on budućnost) ipak nije tako bliska budućnost, a do tada ću 10 puta izmijeniti stranicu. Usto konačna verzija stiže (službeno) tek 2014... Do tada, puno se stvari može promijeniti... Gledao sam neke HTML5 stranice i još mi se to sve čini preusporeno i komplicirano u odnosu na flash + podržano samo u novijim browserima.
2. razlog je što, po mom mišljenju, flash neće baš tako lako biti izguran, previše ljudi ga ima instalirano a taj broj će se samo povećavati (zato, ako se već prikazuju banneri, zašto se ne bi onda prikazala i cijela stranica). Usto, neki noviji browseri već imaju flash u sebi..
3. Google je počeo prepoznavati flash, a ni optimizacija za ostale tražilice nije komplicirana.
4. po meni jedna od najbitinijih stavki: brzina učitavanja. Sad kad sam napravio stranicu vidim (i nevjerujem) da se učitava puno brže od većine običnih html stranica (a da bi optimizirao običnu html stranicu da se brzo učita, treba se dobro pomučiti). Još da mi pozadina ne iznosi skoro 1MB učitavanje bi bilo trenutačno... Isto tako, ne treba čekati učitavanje internih linkova jer se sve učita na samom početku (dok se kod html-a učita samo prva stranica).
5. Zabrinulo me to što ste rekli da ima problema sa Linuxom, međutim testirao sam sa Puppy-em, i sve je isto kao pod windowsima (znam, trebao sam probati i na još nekim distribucijama, ali..računam, ako je na tako maloj distribuciji sve OK, neznam zašto ne bi bilo i na puno razvijenijima tipa Ubuntua itd.)
6. Ovaj Flash je malo teži od PowerPoinat Rofl Neznam, bilo mi je jednostavno raditi...lagano je i... LAGANO!!
7. Prikaz na mobitelima - ako mob ne podržava flash napravio sam da se prikaže jednostavan html text (isto tako mogao sam ostaviti staru html stranicu).. a ako korisnika zainteresira, onda će otići na normalan komp pa pogledati (ujedno, to mi je prednost za seo).

Eto... kad sve pogledam, uopće mi nije žao što sam se odlučio za flash, a mislim i da izgleda bolje od polovice običnih stranica. Uostalom, možete sami pogledati (ZeaZia - unikatni nakit). Gogy nadam se da nećeš ovo shvatiti kao reklamu, nije mi to cilj Namigivanje Ipak mi je ovo prva stranica koju sam napravio, pa nemojte biti prekritični Hammer Usput, javite ako ima kakav bug!
16-02-2011 04:36 PM
Post Reply 

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)