Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vaša mišljenja o Linuxu
Author Message
Gogy Offline
____
*

Vaša mišljenja o Linuxu
Evo jedan post inspiriran novim izdanjem Ubuntua (Karmic Koala 9.10). Linux distribucije su u zadnje vrijeme dosta napredovale i postale su pristupačne (čitaj "jednostavne") i za ispodprosječne korisnike PC-a (potvrđeno sa eksperimentima na užoj porodici).

Da budem točniji, što mislite o Linux distribucijama kao što je Ubuntu, Debian, Fedora i drugi? Da li ste ih koristili i ako jeste kakvi su utisci? Da li ih planirate isprobati, zašto da ili zašto ne?

[Image: 910-header.jpg]

[Image: ubuntu-910-software-center.jpg]

[Image: ubuntu-910-music-videos.jpg]

[Image: ubuntu-910-office.jpg]

Pravila foruma | Twitter - Facebook - Google+ |
03-11-2009 12:30 PM
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
schmrz Offline
____
*

RE: Vaša mišljenja o Linuxu
Linux koristim svakodnevno jedno dvije godine a počeo sam čačkati sa njim prije 3-4 godine sa Ubuntuom. Isprobao sam mnoge ali ostao na rock-solid Debian distribuciji Namigivanje Linux distribucije su samo lošije što se tiče faktora zabave jer nema mnogo igrica koje se mogu na njemu igrati ali sve ostalo je čista petica. Može biti malo klimavo na početku ali inače kada se jednom sve postavi, podesi kako treba onda nema problema ubuduće za razliku od Windowsa na kojem se ne morate kopkati sa nekim stvarima ali zato malo-malo nekakvi problemi, virusi, spyware i svakakva gamad koja bježe glavom bez obzira od linuxa :-)

Naravno, na linuxu možete mijenjati programe prema svojim potrebama ili bazirati neki svoj program na već postojećem ako to dozvoljava licenca tog programa (u većini slučajeva dozvoljava). I općenito imam više kontrole nad samim operativnim sistemom i onime šta on radi u pozadini Namigivanje

I have no drinking problems. I drink. Get drunk. Fall down. NO PROBLEM
Registered As Linux User #484215
Moj skromni blog
Savjet za buduće programere: ovdje
03-11-2009 01:11 PM
Find all posts by this user Quote this message in a reply
M3lkor Offline
Photoshop master
*

Linux mi nikada nije bio posebno privlacan, tako da ga nikada nisam pokusavao shvatiti. Prvenstveno jer ono sto mi treba mogu obaviti i na bilo kojoj novijoj distribuciji Windowsa. A i nisam siguran da postoji neka velika razlika, osim sigurnosti i stabilnosti, sto meni osobno i ne znaci bas puno. Vjerovatno je vrlo pogodan programerima i slicnim, no sebe ne ubrajam u iste.
03-11-2009 05:22 PM
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
schmrz Offline
____
*

Jedan od problema sa windowsima si i sam naveo... Distribucije windowsa ne postoje, samo verzije, sto znači da imaš jedan windows i njega koristi, ako ti se ne sviđa možeš samo preći na verziju iznad ili ispod što vjerovatno neće riješiti tvoj problem :-) A tu je i cijena windowsa Namigivanje (sto je jedino vazno u firmama i državnim institucijama)

Moj skromni blog
03-11-2009 08:46 PM
M3lkor Offline
Photoshop master
*

Generalno gledajuci, Linux je vjerovatno daleko razumniji / isplativiji izbor, no, krajnjem korisniku (koji, kao sto i sam kazes, cesto ima alternativne metode nabave XD) razlike bas i nema.
03-11-2009 09:46 PM
Gogy Offline
____
*

Ja koristim Linux već jedno godinu dana ako se ne varam. Prva distribucija koju sam isprobao bio je upravo Ubuntu kojega koristim i dan danas.
Vrlo sam zadovoljan jer mi sve radi "out-of-the-box", odnosno nemam nikakvih problema sa hardwareom i perifetijom. Stabilan je, besplatan i vrlo prilagodljiv tako da ga mogu podesiti da izgleda i radi baš onako kako ja to želim, što je na nekim drugim operativnim sistemima jako teško ili nemoguće. Nema virusa, spywarea i ostalih napasti što je veliko olakšanje.
Još ga uvijek koristim u dual bootu sa Windowsima jer volim ponekad odigrati Pro Evolution Soccer. Iako Linux ima dosta igrica, ali ruku na srce to nisu igre koje bi zadovoljile potrebe gamera (što ja, hvala Bogu, nisam).

Kako bilo, Linux je moj izbor operativnog sustava za svakodnevni rad.

Pravila foruma | Twitter - Facebook - Google+ |
03-11-2009 10:44 PM
kecko Offline
Forumaš

pa *nix su ok sistemi... sad ja sam zadnji put ih koristio pred 2 godine i volio sam slackware... ak se dobro sječam zadnju veerzija je bila 10.2 tak nešt možda ima i više 2 godina :)) sve je to bilo ok... i nemam ništa protiv *nixa dapače... ali trenutno ne planiram ništa instaliravati ili raditi jer linux mi zasigurno neće tjerati visual studio, adobe CS4,MS SQL i takve stvari koje koirstim u svakodnevnom radu a da se zezam s nekim alternativama nisam lud... na kraju krajeva i na poslu radim na win7 i tim istim stvarima... prije kad sam radio u PHP-u to je bilo ok... čak mi je bio i bolji od windowsa (bio sam zadrti linuxaš lol)...
al kao što sam rekao sad jednostavno nema smisla... a i da radim dual boot što će mi? da na linux idem surfat? ili slušat pjesme? ma nema šanse...
al korisnicima koji ne koriste te alate koje sam naveo bi svakako preporučio linux jer nemaju što baš previše izgubit...
kad će wine toliko napredovati da ja mogu pokrenuti Visual studio MS SQL i CS4 na linuxima tad ću preći na te iste prije nema šanse...
ps nemojte mi nikakve virtualne mašine spominjat xxD
04-11-2009 09:25 AM
schmrz Offline
____
*

Pa sad, ko želi biti vezan uz tehnologije, odnosno softverske pakete i razvojna okruženja kao i frameworke koji rade samo na windowsu, neka izvoli, ja se ne bi baš usudio takvu grešku napraviti, pogotovo sada kada se počinje stavljati naglasak na crossplatform softver.

Meni je GIMP dovoljan, ali ruku na srce, nisam baš neka umjetnička duša pa ga i ne koristim puno. MS SQL... well, nećemo započinjati religiozne ratove za dbms sisteme :-) Naravno, ako radite u firmi koja zasniva sav svoj posao na alatima koje sam naveo onda nema druge nego ih i koristiti. Namigivanje

Dkorpar Wrote:kad će wine toliko napredovati da ja mogu pokrenuti Visual studio MS SQL i CS4 na linuxima
Nikad, najbolje bi bilo i da ne postoji Wine jer se onda poneki proizvođači Win softvera oslanjaju previše na njega umjesto da prave portabilan softver.

Moj skromni blog
04-11-2009 09:54 AM
kecko Offline
Forumaš

@schmrz sve ti ja to razumijem... ali meni za posao trebaju ovi alati... na poslu ove alate koristim i nisam toliko opsjednut open sourceom koji dobro zaostaje za .NETom pa da sad imam doma linuxe učim se sasvim druge tehnologije i radim u njima... ruku na srce niti bi mogao dobro poznavati toliko široko područje niti bi to imalo smisla...
ja sam prije robovao open sourceom kao što sam napisao al kasnije kad čovjek objektivno razmišlja vidi da microsoftovi alati uvjek uspiju i da je pred njima sigurnija i svjetlija budučnost...
kad open source zajednica bude imala više od bar 20% udjela tržišta onda možemo početi razmišljat o takvim stvarima... trenutno je to apsurdno...
PS više manje sve se još i da koliko toliko nadomjestit u *nix sistemima... čak i umjesto photoshopa gimp makar je razlika velika... ali nađi ti meni zamjenu za visual studio... nađi mi IDE koji je bar do koljena visual studiju...
:) kad radiš u visual studiju ne prihvačaš nikakve zamjenske tekst editore vjeruj Namigivanje

evo reči ću ovo još jednom...
za normalne korisnike svakako preporučam linux nemaju što izgubit dapače...
ali za osobe koje rade u specifičnim aplikacijama za koje nema prave alternative ti nemaju o čemu razmišljati...
isto tako govoriti da će open source ući u business aplikacije je za moj pojam trenutno suludo
(This post was last modified: 04-11-2009 03:25 PM by kecko.)
04-11-2009 03:22 PM
schmrz Offline
____
*

Pa da, to i ja kažem, ko mora koristiti tačno te alate onda zapravo nema ni izbora. Ako radiš sa .net-om onda za tebe nema zamjenskog editora jer ih Visual Studio sve jede za večeru (i tako onda imaš jedan Microsoft iz kojeg proizlazi jedan Windows, jedan Visual Studio, jedan .NET framework) Namigivanje Al' dobro, kao što kažeš tebi to treba u firmi i to je sasvim ok, pogotovo kada firma plaća i licencu za windows i za visual studio Namigivanje

Dkorpar Wrote:isto tako govoriti da će open source ući u business aplikacije je za moj pojam trenutno suludo
Linux je dosta duboko u ozbiljnom biznisu, osim ako u biznis ne ubrajas samo desktop aplikacije i igrice Namigivanje

Moj skromni blog
04-11-2009 08:33 PM
Post Reply 

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)