Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nejasnoca u vezi procesora
Author Message
de facto Offline
Novi korisnik
*

Nejasnoca u vezi procesora
Jedna stvar me nekako zbunjuje tj ne kapiram bas u cemu je stvar,rijec je o procesorima kao sto su dual core ili quand core nebitno koje jacine,ono sto mene zanima jeste to sto je kod procesora prije navedenih pisalo koji su pentium npr pentium 4 ili ranije 3 a sada toga nema.Ja se bas ne razumijm u procesore tako da je mozda glupa tema,ali me zanima dal kad se kaze dual core da se podrazumijeva pentium 4.Pozdrav i hvala svima koji pokusaju da mi objasne.
23-01-2009 03:02 AM
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Kerber Offline
_
*

RE: Nejasnoca u vezi procesora
Koliko sam ja upoznat to je sve stvar proizvoda i njegovog trzisnog naziva.

Npr.:

Imas Fantu Orange, Fanta Lemon, Fanta Shokata,...

Tako i Pentium procesori.
Ako je Pentium IV onda je pentium IV. Ne moze se zvati fanta orange a imati okus limuna :)
Ne znam da li si me razumio.

A dual core je nova tehnologija procesora,.
http://en.wikipedia.org/wiki/Dual-core

Intel Core 2 Duo E6750 is a dual core processor.
AMD Athlon X2 6400+ is a dual core processor.

FGD!

Pravila foruma - pročitajte prije nego pitate
23-01-2009 10:09 AM
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
hurmash1ca Offline
Forum policeman
*

Hajde da krenemo iz pocetka. Intel je kreirao x86 arhitekturu, pa tako pocevsi od Intel 8086 pa do danasnjih procesora u PC-evima koriste se procesori na toj osnovi. 1985. dolazi Intel 386 procesor (a sa njim i AMD Am386), zatim 4 godine poslije dolazi 486-ica. Nakon 486-ice je logicno trebala doci 586, ali posto je pet = pent, intel pravi novo ime, pa onda dolaze Pentium, Pentium MMX (donio MMX instrukcije) i Pentium Pro (sa njim i AMD K5 arhitektura). 1997. na scenu dolazi Pentium II, a kao odgovor iz AMD-a stize K6, a zatim i K6-2, K6-3. 1999. godine Intel predstavlja Pentium III, AMD odgovara sa K7 procesorima (Athlon i AthlonXP). 2000 se pojavljuje ta famozna "Pentium četvorka", koja je na Balkanskim prostorima poslije rata ostala kao uber stvar, zato sto je tad doslo do nekog masovnijeg sirenja kompjutera i jacanja informatickih firmi. Na svjetskom trzistu Intel je drzao nekih 85% trzista (gotovo monopolski), ostalo AMD, VIA i drugi. 2003. godine AMD pravi prvi 64-bitni procesor, baziran na K8 arhitekturi i poznat pod imenom Athlon64 - ovaj procesor je tada oborio Intel na koljena (AMD je imao preko 20% trzista u to vrijeme, nekoliko tuzbi protiv Intela je proslo u AMD-ovu korist, potpisani ugovori sa Dellom i HP-om).

Otprilike u to doba Intel pocinje razvoj Core arhitekture, koja se nesto kasnije pojavljuje kao Pentium M procesori (Dothan i Banias), a zatim i Core Duo i Core Solo (Core Solo je Core Duo sa laserski zakljucanom jezgrom). Zadnji dah Intel Netburst arhitekture su Intel Pentium 4 Prescott procesori, poznati po velikoj kolicini toplote i jadnim performansama (na internetu je Prescott protumacen kao Epic Fail), zatim Intel se pokusava izvaditi sa HT (Hyper-threadingom) tako sto se jedna fizicka jezgra u OS-u manifestuje kao dvije logicke. AMD nastavlja razvoj Athlon64 arhitekture i 2004. dolaze prvi dual-core (dvojezgreni procesori) poznati pod nazivom Athlon64-X2. Intel predstavlja i svoje dual core procesore - Pentium D (D za dual-core). AMD je poceo razvoj Agena arhitekture (kasnije Phenom), ali Intel uspjeva odgovoriti na Athlon64-X2 i baciti ih na koljena kao sto je to AMD uradio 2003. - 2006. godine dolazi Core 2 Duo linija procesora. AMD nije imao odgovor na C2D, pa su konstantno pokusavali podici frekvenciju svojim procesorima (ono sto je Intel radio sa Pentium 4 procesorima). Core2Duo (codename Conroe) je predstavljen sa procesorima X6800, E6600, E6400/E6420 i E6300/E6320, a tu je i nesto slabija E4000 serija koja je predstavljena E4300 i E4400 procesorima. Intel AMD-u nije zelio ostaviti ni najmanji dio trzista, pa su iskoristili vec poznato ime Pentium u obliku Pentium E linije, predstavljene E2180, E2160 i E2140 procesorima. Usavrsavanjem tehnoloskog procesa, Intel predstavlja i prvi quad-core procesor imena Q6600 (i danas najpopularniji), zapravo se radi o dva E6600 procesora implementirana u jednu stampanu plocicu. Zatim dolaze procesori sa 1333MHz FSB komunikacijom sa sjevernim mostom, u okviru E6550, E6750 i E6850 procesora. Intel nudi i jeftinije E2200 i E2220, E4500, E4600 i E4700.

AMD daje svoj odgovor u vidu AMD Phenom procesora (prvi nativni cetverojezgreni procesor), koji je tehnoloski napredniji ali je imao lose performanse. Finansijska kriza u kojoj je AMD jos od akvizicije ATI-ja je natjerala AMD da sto prije ponudi novi proizvod na trzistu, pa je zato Phenom bio los. Uz to treba dodati da je AMD imao los marketing i Phenom procesori su bili sa TLB (trans-lookaside buffer) bugom u reviziji B2, pa je AMD uzurbano radio na dva fronta - ispravka Phenom procesora (dolaskom B3 Phenoma ponudjene su nesto bolje performanse i ukinut je TLB bug) i rad na Phenom II procesorima. Intel nastavlja svoju tick-tock politiku (prvo rade na mikroarhitekturi, izrade je u jednom tehnoloskom procesu i zatim predju na napredniji) - u ovom slucaju preslo se na 45-nanometarski (sa 65-nanometarskog) nacin izrade procesora. Intel predstavlja direktne nasljednike Q6000, E6000, E4000, E2000 serija - sada Q9000, E8000, E7000, E5000 (Q za quad-core). Novi procesori rade na vecim brzinama, manje se griju i bolje se overclockiraju. Zanimljivo je spomenuti da je Core 2 Duo svojim dizajnom blizi prvim Pentium I procesorima nego Pentium 4. AMD kasni za Intelom, ali uspjeva doci do 45-nanometarskog procesa izrade i uzurbano radi na Deneb (Phenom II procesorima). Kako se i dalje slijedi tick-tock sistem, Intel demonstira svoju novu mikroarhitekturu - Core i7, poznatu pod kodnim imenom Nehalem i donosi L3 cache (koji je AMD prije upotrijebio), triple-channel DDR3 memoriju i zahtjeva X58 ploce. AMD trzistu zatim nudi AMD Phenom II procesore, koji uspjevaju odgovoriti na Core2Duo (AMD i dalje kasni citavu generaciju!) - Phenom II je upravo ono sto je Phenom I trebao biti. Phenom II generalno nudi bolje performanse od Intel procesora jednake cijene.

Na kraju ovog mog opsirnog posta cu dodati da je AMD u vecini slucajeva dizajnom napredniji od Intela (prvi su napravili 64-bitni procesor, prvi su napravili dual-core procesor, prvi su napraviti nativni quad-core procesor), Intel ima jaci marketing, korporativnu mrezu i tehnologiju izrade. Zanimljivo je i da je Intel svoju najnoviju Nehalem arhitekturu pravio veoma slicnu AMD-ovom Phenom dizajnu, ali su tu uspjeli izvesti na puno efikasniji nacin nego AMD. Planovi za buducnost?
Intel ce nastaviti tick-tock razvoj, pa cemo negdje 2010. vidjeti Core i7 procesore izradjene u 32-nanometarskom procesu izrade uz potpunu migraciju na DDR3 memoriju. AMD ce vjerovatno raditi na daljnjem usavrsavanju Phenom arhitekture, uz napredovanje kroz tehnoloske procese (AMD radi zajedno sa IBM-om na tome, vec imaju zamisao kako raditi na 22nm, Intel jos nema ni priblizno tome).

Nadam se da nije bilo puno dosadno Happy

RTFM!
23-01-2009 04:35 PM
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
Kerber Offline
_
*

Daj hurma ko ce ti ovo citati :)

FGD!

Pravila foruma - pročitajte prije nego pitate
23-01-2009 05:18 PM
Gogy Offline
____
*

I on je sam reko meni na MSN da mu je žao što to nitko neće čitat He he

Pravila foruma | Twitter - Facebook - Google+ |
24-01-2009 12:38 AM
de facto Offline
Novi korisnik
*

Hvala svima na odgovorima i pomoci pogotovo ovom sto se potrudio i otkucao onoliki post,ali moram vam reci da mi nije bas jasno sve u vezi toga,evo sad da opet pitam.
Prvi racunar koji sam imao bio je Pentium 2.
Sledeci je bio pentium 4, a sad hocu da kupujem novi i nije mi jasno sta kupujem koji je sad broj tj nema ovoga kao kod prethodih racunara.Mozda je glupo ali ako mozete odgovorite.Hvala unaprijed.
24-01-2009 01:26 AM
Find all posts by this user Quote this message in a reply
hurmash1ca Offline
Forum policeman
*

Hm, imajuci na umu da nisi neki napredni korisnik i da neces sam slagati komponente, savjetujem ti da odes u neku prodavnicu racunarske opreme i trazis konfiguraciju baziranu na Core 2 Duo procesoru. Eh sad, koliko ce tu ostalih stvari biti, zavisi od novca sa kojim raspolazes.

Jel iko procitao? He he

RTFM!
24-01-2009 02:43 AM
Post Reply 

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)