Tutorijali.Net forum
Koji programski jezik učiti? - Printable Version

+- Tutorijali.Net forum (http://www.tutorijali.net/forum)
+-- Forum: Programiranje (/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Forum: Ostali (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Thread: Koji programski jezik učiti? (/showthread.php?tid=1195)

Pages: 1 2

Koji programski jezik učiti? - tmaker - 25-04-2009 09:11 AM

Ja imam 14 godina i volio bih nauciti neki programski jezik u kome bi mogao programirati robote sa sto jednostavnim izlaznim suceljem. QBasic bi bio odlican program za mene kada bi mogao na XP-u. Znaci treba mi neki program za XP slican QBasic-u(jednostavan je i ne treba nikakvo sucelje).

Sada namjeravam izbrisati XP, pa instalirati 98 na jednoj particiji i XP na drugoj, pa da malo radim u QBasic-u.

RE: Pomoc - schmrz - 25-04-2009 10:44 AM

Opet si prekrsio pravila. Procitaj pravila i promijeni naziv teme.

Ako si vec radio u QBasicu i naucio si sta su varijable, loopovi i funkcije onda mozes preci na neki drugi programski jezik. Pronadi sebi neki koji ti odgovara a pretpostavljam da robote "programiras", odnosno upravljas preko paralelnog porta a njega mozes kontrolirati preko bilo kojeg programskog jezika.

Ja ti preporucujem Python, Ruby, C++, C#. Malo googlaj pa vidi sta ti se najvise svida.

RE: Pomoc - tmaker - 25-04-2009 01:53 PM

schmrz Wrote:Opet si prekrsio pravila. Procitaj pravila i promijeni naziv teme.

Ako si vec radio u QBasicu i naucio si sta su varijable, loopovi i funkcije onda mozes preci na neki drugi programski jezik. Pronadi sebi neki koji ti odgovara a pretpostavljam da robote "programiras", odnosno upravljas preko paralelnog porta a njega mozes kontrolirati preko bilo kojeg programskog jezika.

Ja ti preporucujem Python, Ruby, C++, C#. Malo googlaj pa vidi sta ti se najvise svida.

Tacno je da zelim programirati preko paralelnog porta, ali svi programski jezici(osim QBasic-a koji normalno radi samo u WIN 98) zahtjevaju komplikovano izlazno sucelje, a dijelove za njega nemogu da nadjem, jedino da idem u Beograd da kupim.

RE: Koji programski jezik učiti? - schmrz - 25-04-2009 02:13 PM

Ja sam radio sa paralelnim portom u C++/C, Pythonu, C# i drugim jezicima i nisam nikada morao koristiti nikakve posebne uredaje. Samo sto na novijim winOS-ovima moras koristiti posebnu bilbioteku za pristup paralelnom portu. Googlaj, ako ne pronades zali se ovde...

RE: Koji programski jezik učiti? - tmaker - 25-04-2009 09:43 PM

Ajd ti ako ti nije mrsko nadji neki tutorijal za programiranje robota u C++, ako je moguce da bude na srpskom.

Ove tutorijale sto sam nasao su na engleskom i zahtjevaju visual basic.

RE: Koji programski jezik učiti? - schmrz - 25-04-2009 10:09 PM

tmaker Wrote:Ajd ti ako ti nije mrsko nadji neki tutorijal za programiranje robota u C++, ako je moguce da bude na srpskom.

Ove tutorijale sto sam nasao su na engleskom i zahtjevaju visual basic.

Tutorijali i clanci na nasim (citaj balkanskim) jezicima dovoljni su za neke temeljne osnove za razne programske jezike ali tesko da ces naci bilo sta vise. Mozda ti je bolje da se bacis na ucenje engleskog jezika. I nemoj traziti na google kako da programiras robota, trazi kako da kontroliras paralelni port.

RE: Koji programski jezik učiti? - tmaker - 25-04-2009 10:27 PM

Engleski znam samo sto vise volim da su tutorijali na srpskom, ali nema veze.
A nasao sam ovu stranicu http://electrosofts.com/parallel/parallelwin.html, ali na njoj je objasnjeno programiranje u visual basic-u, a ja imam sa dec-c++ u kome se po ovim tekstovima nemoze programirati robot.

RE: Koji programski jezik učiti? - schmrz - 25-04-2009 10:50 PM

Na toj stranici velikim slovima pise: "Parallel Port Programming (Part 2): with Visual C++". Koristi inpout32.dll biblioteku za pristup paralelnom portu. Ja bi ti napisao primjer ali sam trenutno na linuxu.

RE: Koji programski jezik učiti? - tmaker - 26-04-2009 12:35 PM

Mozes li mi ti napisati program za upravljanje robota preko parallel porta u c++, samo jednu naredbu. Znaci kad pritisnem npr. A da se moze upaliti motor.

RE: Koji programski jezik učiti? - majamaja - 17-08-2009 09:48 AM

C++ strasan program..