Tutorijali.Net forum
Odabir laptopa - Printable Version

+- Tutorijali.Net forum (http://www.tutorijali.net/forum)
+-- Forum: Opcenito o kompjuterima (/forumdisplay.php?fid=24)
+--- Forum: Hardware (/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Odabir laptopa (/showthread.php?tid=1048)

Odabir laptopa - Kerber - 03-11-2008 08:30 PM

Evo kontam kupiti laptop i kao svako ko prvi put kupuje ne zna što izabrati.

Gledao sam neke konfiguracije Acera, HP-a, Toshibe pa sad ne znam šta je najbolje za moje potrebe.
A moje potrebe su;
stabilan rad grafičkih programa (Corel, Photoshop, Ilustrator)
stabilan rad programa za 3D modeliranje (Maya, 3D max,...)

Koliko znam potrebno je dosta RAM-a (min. 2 GB)

eh sad procesor, koji, grafička, i ostalo...
koja konfiguracija na osnovu mojih potreba npr iz ove ponude bi najbolji bio za neku srednju cijenu.

http://aero-racunala.hr/

PS. Ne kupujem u ovoj firmi, ne reklamiram ovu firmu vec navodim samo mjesto gdje sam nasao gotove konfiguracije (mislim da je kod laptopa to standard, rijetko se radi po zahtjevima sklapanje)

RE: Odabir laptopa - hurmash1ca - 05-11-2008 03:47 AM

Daj cijenu bolan ne bio.
Sto se tice 3D modeliranja na laptopu, sumnjam da tu mozes imati ista ozbiljno - zahtjevno 3D modeliranje uzima jako puno procesorske snage i to bi ti pojelo bateriju za sekundu. Naprimjer, kolega koji se bavi 3DSMaxom kaze da za neku scenu moze zatrebati i do 80h - sto kod laptopa moze napraviti pregrijavanje. Mozda bi se moglo uraditi nesto sa high performance laptopima koji imaju QX9300 procesor, ali cijena samog procesora je oko 1000 baksa pa to otpada. Osim toga, ti laptopi su teski ko tuc He he
Kao neki best-buy za pregledanje maila, eventualno malo rada u Photoshopu i za programiranje - HP 6820s/6830s, ako fali RAM-a, nabaciti jos. Takodjer moze i neka Toshiba A300/P300 ili Dell 1535. Izbjegavati Fujitsu Siemens.

Laptopi se ne mogu sklapati samo tako, inovacija na drzistu je OCZ DIY laptop, ali i to je jos uvijek u povojima. Dakle samo vendor moze praviti laptop, a ti kao korisnik mozes mijenjati stvari poput HDD-a, baterije, RAM-a i slicno.

BTW Fulio si podforum, premjestio sam Hammer

RE: Odabir laptopa - Gogy - 05-11-2008 09:36 AM

hurmash1ca Wrote:....eventualno malo rada u Photoshopu i za programiranje

Programiranje na laptopu... ajme, to ne preporučam nikome. He he