Tutorijali.Net forum

Full Version: Početnička pitanja u vezi C++
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3
Pozdrav, evo i mene na ovom forumu, vidim da se raspravlja o Turbo C++, i DEL-C++,kojem sam instalirao, a kako sam full početnik u programiranju s tim ili bilo kojim drugim programima, naletio sam na neke probleme.

Na netu sam trazio na sve moguće načine nekakvu skriptu ili bilo šta da mi pojasni služenje nekim od tih programa ali nisam imao uspjeha, svi materijali se baziraju na učenju pisanja programa a meni treba nesto za znalaženje u sučelju programa kako bih mogao krenuti.

Isprobavao sam kojekakve primjere ali ih ne mogu ni kompajlirati, ni pokrenuti, ne snalazim se...odakle krenuti?Confused.

Molim ako neko ima kakvu korisnu skriptu za preporučiti ili savjet, bit cu zahvalan!
Budi mi pozdravljen mašinerijo.

Kao svaki moj post i ovaj ću početi sa "nisam te baš previše skuzio kaj te mući".

Da ti probam objasniti neke stvari za početak.

C++, je programski jezik, a ne program. C++ mozes pisati i na šmirgl papiru ako očeš, a on će i dalje ostati C++. Sam kaj sa šmirgl papira ga nebuš mogao kompajlirat (kolko ja znam Hmmm). A DEV-C++ je jedan od programa koj sadrzi C++ kompajler, te razne sitnice koje olaksavaju pisanje C++ programskog jezika. A kompajler je "ono kaj pretvara tvoj kod u program koj mozes kasnije koristit".

Sada daj reci dali te mući nekaj sa "C++"-om (dali ne kuzis kod) ili sa "DEV-c++" (ne kuzis kaj koj gumb radi, kak zapoceti projekt, kaj je workspace, kako kompajlirati kod...)?

U svakom slučaju probaj bit malo određeniji, a što se primjera tiće nemogu naslijepo govoriti. Stavi kod koj zaebava, pa ti mogu reć kaj nevalja tu.
Pozdrav Machine Man, dobrodošao na forum. Namigivanje

Nemoj ni pokušavati kompajlirat veće kodove dok ne pohvataš malo sintaksu i to, samo će te dodatno zbunit.. Iako te ni ja baš ne kužim što si točno htio pitat...

BTW

Puž Wrote:Sam kaj sa šmirgl papira ga nebuš mogao kompajlirat (kolko ja znam Hmmm).

Lol
Hvala na dobrodošlici i pomaganju u problemu!

Izgleda da ranije nisam bas bio jasan, pa cu probat bit određeniji.

Muči me kako započeti projekt? Dali započinjati projekt ili samo običan fajl?

Želio bih isprobat neke primjere iz knjige "Teach Yourself C++ in 21 day", kao sto je primjer:

#include <iostream.h>

int main ()
{
cout << "Radi pi...a ti materna!he he\n";
return 0;
}

...ali nisam siguran dali ga upisujem u ispravni projekt programskog jezika, jer mi nikako ne daje opciju compile, ili run.

Znači, kad pokrenem programski jezik Borland Turbo C++, ne mogu se snaći u njemu. U kojem tipu dokumenta trebam pisati program iz primjera,
jel to unit? form? header file? text? code template? Znam da nije šmirgl papir, he he.

Trebao bih neke upute, sta koja bitna funkcijska tipka programskog jezika radi, gdje pisati i kako pokrenuti početničke programe.Pa vas molim ako mi netko može odgovoriti na ova pitanja!
Ovak... Kod ('kod' kao 'programski kod', a ne kao 'kod kuće sam....') programa trebao bi pisati u 'source file', a ne u nikakve forme, headere ili tekstove.) Deda
Nikada nisam radio sa  "Borland Turbo C++"-om tak da ti nemrem reć kaj trebaš napravit, al predpostavljam da moraš:

1.Napraviti prazan projekt
2.Ubaciti u projekt source file
3.Kompajlirati sve to preko nečega (run, kompajl, ajde, il kaj već)
4.To bi trebalo biti to

Moj ti je savjet ako si poćetnik da kreneš sa Dev-C++ -om. Najzastupljeniji je među svim amaterskim programerima (kolko ja znam), tako da buš oko njega najlakše dobio pomoć.
Imam Dev-C++ ali ni u njemu mi ne radi ispravno ni jedan primjer iz knjige.

Npr, nakon pokretanja programa u prog. jeziku Dev-C++, program traži da unesem dva broja, ali kad unesem prvi on me izbaci van. Tako je u svim slučajevima, kad unesem prvu vrijednost izbaci me van!

Dolje u compile tabu mi piše:
#warning This file includes at least one deprecated or antiquated header. \
Please consider using one of the 32 headers found in section 17.4.1.2 of the \
C++ standard.

Kod Borland Turbo C++ sam uspio dokucit kako kopajlirat program, ali ga ipak ne mogu pokrenut (sve sam tocno napisao). Izbaci mi poruke:

[Linker Error] Error: Unresolved external '__InitVCL' referenced from C:\PROGRAM FILES\BORLAND\BDS\4.0\LIB\CP32MTI.LIB|crtlvcl

Linker Error] Error: Unresolved external '__ExitVCL' referenced from C:\PROGRAM FILES\BORLAND\BDS\4.0\LIB\CP32MTI.LIB|crtlvcl

Eto, ako uspiješ kakvo rješenje iskopat prije neg si ja iskopam oči i namažem noge trule šljive sirovog medvjeda bez imalo konzervansa možeš kupit na pijacu...tja, četri kile. Eek:eek:Pa mi javi. Pozdrav.Mahanje
Quote:#warning This file includes at least one deprecated or antiquated header. \
Please consider using one of the 32 headers found in section 17.4.1.2 of the \
C++ standard.
Te nemora brinuti to je sranje... Ali ako te ipak tolko živcira samo umjesto ovoga
Code:
#include <iostream.h>
stavi
Code:
#include <iostream>
using namespace std;
Nemoj se obazirati na juzing nejmspejs, sa nejmspejsima buš radil za dosta vremena...

Kolko sam skužio problem ti je u jednoj maloj stvarčici. Prozor konzole ti se zatvori sa krajem programa, tako da ne stigneš vidjet zadnje rezultate. Probaj ovak napravit:
Code:
#include <iostream>
using namespace std;

#include <stdio.h>

int main ()
{
int prva_vrijednost,druga_vrijednost;

cout << "Daj ubaci prvi broj:"; cin>>prva_vrijednost;

cout << "Daj ubaci drugi broj:"; cin>>druga_vrijednost;

cout <<"Zbroj tih vrijednosti je:"<<prva_vrijednost+druga_vrijednost<< endl;
cout <<"Razlika tih vrijednosti je:"<<prva_vrijednost-druga_vrijednost<< endl;

getchar();
getchar();

return 0;
}

Znaći inkludo sam "#include <stdio.h>" heder, koj ti daje mogučnost naredbe "getchar()".
Getchar() te trazi da uneseš neki simbol tek tolko. Stavil sam ga na kraju, jer tako će ti se prozor konzole zadržati, pa buš vidil te zadnje rezultate. Palac-gore
Jedino kaj me brine je to kaj veliš sa dva broja... Možda si unio sa konzole float(decimalnu) vrijednost u int(cjelobrojnu) varijablu, ili tak neš?Hmmm
Stavi kod pa bumo vidli...
E sve radi sad! Nisam unio decimalnu u cjelobrojnu, poznajem te neke osnove, pa s tim nema problema. I dalje mi javlja ono za header, al ak kažeš da me ne brine to onda ok.

NIšt, sad sam trebam vježbat i razvijat se.

Eto hvala ti! Dobio si od mene jedan pozitivni bod jer mislim da si zaslužio!

Ako budeš ti trebao ikakvu pomoć u vezi nečega što možd ja znam, budi slobodan javit se. Palac-goreLegenda Pozdrav!
Ovako prijatelju što se tiče Dev C++:

Prije nego bilo što uradiš moraš da otvoriš prazan source fajl i uneseš neki kod, evo npr:

Code:
#include<iostream.h>
using namespace std;
int main()
{
cout<<"Vidis da radi hahaha";
cin.get();  //Ovaj dio kod Turbo C++ nije potreban al je ovdje obavezan ako želimo vidjeti rezultat naseg koda
cin.get();
return 0;
}

Nakon što ubaciš ovaj kod pritisni tipku F9 onda će ti tražiti da spasiš fajl što ćeš ti i uraditi onda će ga on kompajlirat i pokrenuti automatski.

Javi kako napreduješ He he
imam jedno jednostavno pitanje
jeli tezak za ucenje posto mi se pascal bas i nije toliko svidio
Pages: 1 2 3
Reference URL's