Tutorijali.Net forum

Full Version: weong tutorials
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
poz...

eo slucajno nabasah na ovaj site, te odmah uocih neke greskice u tutorialima He he...

gledao sam C++ tutoriale i da obavjestim da ima gresaka, da se ljudi ne navode na pogresan put :)

tutorial:
http://www.tutorijali.net/cpp/varijable

nije u redu nikako :(...
razlog... nije ukljucena biblioteka <string>, a radi se sa stringovima (kompajler ispise gresku), dalje, char a?!?!... sta se time htjelo postici... nije dobro definisan... trebalo bi ici char a[5] (npr), te se sadrzaj char varijable ne uzima preko "cin", nego, cin.get(a, 5)... npr.

obratite malo vise paznje na to, ako pocetnicima objasnjavate, nealja da napocetku odu u helac He he...

najveci problem u ovome je sto ce ovo mozda i proci kod devCpp-a, medjutim u Visual Studiu nece, a znamo da se programska rijesenja u glavnom rade u VS-u, ne u Dev-u :P

eo kôd-a koji radi:

Code:
#include <iostream>
#include <string>

using namespace std;

int main()
{
    string recenica;
    recenica = "Hello World!";
    cout << recenica << endl;
    char a[5];
    cout << "Unesi sad neku rijec od 4 slova: ";
    cin.get(a, 5);
    cout << "rijec char: " << a << endl;
    system("PAUSE");
    return 0;
}
(["code"] ne vrsi poravnavanja pravilna :( )
jos nesto, koristite pravilna poravnavanja (tabove), radi lakseg snalazenja u kodu He he

haha... izlgeda da ovo

Code:
char x;
cin >> x;
return 0;

koristite da program ne bi izasao nakon sto se zavrsi :)...

zasto komplikovati, uradio sam gore u ovom primjeru kako se to elegantno odradi:
system("PAUSE");

ili, koristenjem getline();, ali se mora pozvati biblioteka <conio.h>...

dalje :)...

kod uslova "if"... umijesto and, se moze pisati "&&", i za ili "||"...

to se cesce primjenjuje od and i or He he...

good luck u daljem radu, i sa manje greskica :)...

bye!
To ti je tak kad tutorijale ide pisat netko ko ne zna He he a nisam mogo ostavit praznu kategoriju... ajde sad se konačno kerber javio...
super He he... a ja cu nadgledat ispravnost napisanih tutoriala He he... ako budem imao vremena naravno ;D...

piis!
He he može
Evo vidio sam tutorijal i u Dev-C++ greška ne postoji. Probao sam u Delphiovom TurboC++ i VS C++ i kao što reče bXs javlja grešku. Ja vjerujem da većina danas koristi Dev-C++ koji je besplatan tako da će i tutorijali biti prilagođeni njemu. Ako pak neko radi s drugim compilerima zato ima ovaj forum na kom ćemo da riješimo eventualne greške.
da, zato sam i napisao post, ali i zbog toga sto treba uciti kako pravilno programirati :)

ipak, kad se zaposlis negdje kao programer, sigurno neces programirati u devu He he... a ucis osnove programiranja u devu, gdje prolaze razne greske (GNU :P )...

aj piis He he
Ja mislim da se u ovim tutorijalima ne uči sintaksa već primjena osnovnih algoritama kroz c++ programski jezik za nešto više naravno postoji Help He he
ma ne ba... nisi shvatio... uci se "PROGRAMIRATI", a ako oces da pravilno programiras, moras razmisljati na pravilan nacin, a dev ne pomaze pri tome, vec ti odmaze! (kao sto moj profa zna rec He he)...

ja ne govorim o sintaxi, eo primjer...

u ovom gore zadatku koristio je char a; cin >> a; da mu program ne bi zavrsio, i onda pritiskom na bilo koju tipku da okonca program... sto je naravno pogresno i nepotrebno... a cak i sintaksno He he
Ja sam to piso te početne jer niko nije htio, iako se ne kužim u to, pa ako vi smatrate da treba nešto prepraviti recite šta da prepravim i ja ću to prepravi i neću se u to neću miješati...
bXs Wrote:haha... izlgeda da ovo

Code:
char x;
cin >> x;
return 0;

koristite da program ne bi izasao nakon sto se zavrsi :)...

zasto komplikovati, uradio sam gore u ovom primjeru kako se to elegantno odradi:
system("PAUSE");

ili, koristenjem getline();, ali se mora pozvati biblioteka <conio.h>...

Pokusaj napisati program koji koristi system("PAUSE") na Linux-u pa ces vidjeti zasto treba izbjegavati koristenje "sistemskih" funkcija
Reference URL's