Tutorijali.Net forum

Full Version: Priprema za tisak
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
pozdrav svima He he

ne znam postoji li itko ovdje tko bi to mogao znati, al svejedno sam odlučila pokušati.
daklem, zanimamju me sve one pojedinosti koje moram napraviti kako bih pripremila nešto za tisak. u ovom slučaju je u pitanju časopis.
znam da photoshop nije pravi program za takve stvari, ali taj podatak ignorirajte He he.
evo jedan od podataka koji bi mi dobro došao:
ako radim dizajn (A4) stranica koje će se poslije printati i uvezati, trebam li
raditi svaku stranicu posebno. npr, ako je riječ o 50 stranica, da ja napravim 50 A4 stranica, ili da ih pravim spojene. dvije po dvije A4. kao da pravim duplerice ... osim toga, u kojem formatu bi mi bilo najbolje snimiti sve to ...

eto, hvala unaprijed. nadam se da će netko ponuditi korisne informacije He he

( i ovaj, nadam se da je u redu što sam ovo postala kod photosopa, a ne u "ostalo" ... )
Upravo sam to radio na faxu u utorak :)

Radis u PS duplerice znaci tj. oboreni A3 format i kad se prepolovi dobije se 2x A4.

Dalje...moras izabrati CMYK mod, 300 dpi, spasis u jpg.
Svejedno u stampariji importuju u corel tak da ti do ne igra ulogu.

Jedino moras obratiti paznju kod dziajna i textova. Lijevo je npr prva stranica a desno zadnja i kako dalje radis postaje komplikovanije :)

EDIT:

Drug mi ima stampariju i njegovi dizajneri to rade sve u InDesignu, knjige, casopise i ostalo.
InDesign je izuzetno mocan software za DTP, svakako sa njim raditi.
trebala bih proširit vidike, da ... budem se prebacila na InDesign ak budem morala još jedan časopis sređivati ... inače mi to nije prioritet.

pravila sam dizajn za već jedne novine pa sam bila napravila stranicu po stranicu i onda je jedan čiko to morao ispravljati xD. zato sad pitam He he

Kerber Wrote:Dalje...moras izabrati CMYK mod, 300 dpi, spasis u jpg.
e, to sam pročitala na netu. i začudila sam se kak nema baš puno o pripremi za tisak na netu.

što se tiče duplerica. razmišljam kako bih trebala slagati stranice po duplericama. jel moram onda praviti onak prva i zadnja na jednom A3, druga i predzadnja na drugom A3 ... ?

thanks na odgovorima :)
She Wrote:što se tiče duplerica. razmišljam kako bih trebala slagati stranice po duplericama. jel moram onda praviti onak prva i zadnja na jednom A3, druga i predzadnja na drugom A3 ... ?

tako u najgorem slucaju...a inDesing ti omugucava listove i prelamanje, bla bla bla, i sve to spasis u PDF ili InDesignov format zavisno od toga kako stamparija radi.

Sto se pripreme tice jos da kazem da ako koristis neke "lijeve" fontove, sve te fontove dostaviti uz taj rad, et toliko :)
hvala vam He he

u međuvremenu sam odlučila kak ću sve napraviti. dizajnirala sam i sredila već 20ak stranica u ps-u. tak da ću ih i dovršiti tamo i onda prebaciti u InDesign i pripremiti za tisak. zapravo ono što me kopkalo je poredak stranica zbog printanja, a InDesign je super za to.
valjda će mi uspjeti plan He he
Ne moraš da prebacuješ u InDesign, sačuvaj stranice kao Photoshop PDF i prosledi na štampanje. Verovatno da znaš da trebaš da se informišeš o profilu boja i kako da podesiš crnu i belu boju da bi se dobro odštampale. Ima tu još dosta toga što utiče na kvalitet i izgled onoga što je odštampano: kontrast, izoštravanje i to najbolje zna onaj koji radi sa štampačem. U svakom slučaju radi u Adobe RGB 1998 (imaćeš bolji uvid u to šta radiš jer gledaš boje na ekranu) u Photoshopu (Edit > Color Settings) a zatim konvertuj u CMYK ako je potrebno.
savke, hvala na odgovoru, ali ovo je već davno rješeno.

više se ni ne sjećam pojedinosti, al znam da sam na kraju radila u inDesign-u i sve je dobro ispalo. :)
Reference URL's