Tutorijali.Net forum

Full Version: Dev C++ stalno pokretanje programa
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2
Pozdrav svima, evo ja sam ovdije novi i nadam se da cu se uklopiti... Gleovo.
Treba mi pomoc oko Dev c++ -a
Pravim jedan program koji bi trebao pokretati neku poruku pri svakom paljenju računala, znači ugasim računalo nakon sto sam pokreno program, ponovo ga upalim i taj program se pokrece no trebo bi taj program imat tipku npr F1 da se na nju ugasi.
Pa bih molio pr0fesionalce oko C++-a da mi pomognu to napraviti tj da mi daju kod.
Hvala Palac-gore
Da bi se program startao kada se pokrene windows moraš ga staviti ili u startup folder ili na neku drugu lokaciju s tim da onda moraš u registry-u dodati njegovu lokaciju. (Googlaj pa ćeš skontati)

GetAsyncKeyState(int) je jedna od funkcija iz windows API-a koja provjerava da li je virtuelna tipka koju preneseš kao prvi argument pritisnuta i u tom slučaju vraća -32768 (minimalna vrijednost short tipa). Prema tome jednostavna konzolna aplikacija koja prekida sa radom nakon što se pritisne F1 izgleda ovako:
Code:
#include <windows.h>

int main(int argc, char *argv[])
{

while (true)
  {
    if (GetAsyncKeyState(VK_F1) <= -(0x800))
      break;
  }
  return 0;
}

0x800 je ustvari heksadecimalna vrijednost za 32768. Pretpostavljam da želiš napisati neki mali keylogger? Onda ćeš morati još saznati kako ćeš sakriti prozor i kako ćeš napraviti da se program sam upiše u registry. U ovom slučaju MSDN dokumentacija ti je najbolji prijatelj :)
nisam te dobro shvatio, sad meni to izgleda veliko ko avion, mozes li malo bolje pojasnit jer mi treba.
Ne, nije za keylogger ovo mi je skolski zadatak trebam napravit program koji ce se pokrenuti svaki put kada se rac upali i da pokaze poruku ili msgbox.
Pa bih te stvarno molio da mi pomognes oko ovog zadatka Ccc
Ajde sada da fino vidimo sta ti zapravo treba pa da onda rijesimo problem. Da li program treba da prikaze poruku u konzoli ili u vidu nekog messagebox-a, razlika je ogromna. Da li program treba da sam odradi zapisivanje u registry ili kopiranje u startup folder da bi se pokrenuo slijedecim restartom, ili ga mozes ti copy-paste u startup folder?
Treba mi npr da se taj program nalazi na na desktopu ( nemora bit desktop ovo samo primjer), ja ga otvorim normalno kao i sve druge programe i kada se pokrene da se upise tu negdje dje treba te da pokaze message box sa nekim textom. Pri svakom pokretanju racunala da se ponovo pokaze taj isti message box. I ako nije problem dodat jos onaj kod za gasenje tog programa.
Da li si ikada prije radio sa GUI (aplikacije sa grafickim interfejsom) programima u C++? Ako jesi koju si biblioteku koristio? Ako nisi odluci se za MFC, Qt, GTK+, wxWidgets ili neki treci pa navrati opet ovde kada budes odlucio.
Stvar je u tome da ako zelis da program samo prikaze poruku i kada se klikne <OK> na toj poruci da se program zavrsi onda ne moras znati nista o GUI programiranju jer se to moze izvesti pozivom windows messageBox() API funkcije. Ali onda neces imati taj dio programa koji ceka da se pritisne neka tipka pa da se program zavrsi.

Ali ako zelis da program prikaze neku formu (na kojoj moze biti neka poruka) onda ces morati koristiti neku GUI biblioteku.
Nema onda veze za tipku, bitno mi je da se pokrece i da prikaze poruku.
Napravi ti kako mislis da je najbolje, vjerujem u tebe :) !
Velika hvala!
pa bar ti to nije tesko.
to vjerovao ili ne mozes napraviti u "notepadu"

otvori notepad i zalijepi ovaj kod

@echo off
echo "PORUKA"
pause

klikni na File->Save as-> Tamo gdje ti pise Save type stavi all files , a ime fajlu dadni porukat.bat i spremi bilo gdje (npr. desktop)

napravi shortcut tog fajla u C:\Documents and Settings\All Users\Start Menu\Programs\Startup ,
restartuj komp i to ti je to.

Poruku mozes mjenjati tako da u kodu gdje pise umjesto "PORUKA" napises neku svoju poruku.
Nadam se da sam pomogao. Namigivanje)
scroler Wrote:pa bar ti to nije tesko.
to vjerovao ili ne mozes napraviti u "notepadu"

otvori notepad i zalijepi ovaj kod

@echo off
echo "PORUKA"
pause

klikni na File->Save as-> Tamo gdje ti pise Save type stavi all files , a ime fajlu dadni porukat.bat i spremi bilo gdje (npr. desktop)

napravi shortcut tog fajla u C:\Documents and Settings\All Users\Start Menu\Programs\Startup ,
restartuj komp i to ti je to.

Poruku mozes mjenjati tako da u kodu gdje pise umjesto "PORUKA" napises neku svoju poruku.
Nadam se da sam pomogao. Namigivanje)
To je batch u njemu sam profesionalac, meni treba ono sto sam napisao u c++-u.
p.s
lude bi bilo da ide
@echo off
title Bla bla
color 2
:room1
echo Tekst
echo.
echo Zelis ugasiti? [DA/NE]
set /p answ=:
if "%answ%"=="DA" goto exit
if "%answ%"=="NE" goto room2