Tutorijali.Net forum

Full Version: zadaci
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
molim za pomoc, da mi rijesite ova tri zadatka u c++:
1. Formiraj niz BROJEVI.Nakon toga formiraj niz OSTATAK ciji su elementi ostaci dijeljenja elementa prvog niza sa 3.Ostatak[i]=brojevi[i]%3;
2. Formiraj nizove PRVI i DRUGI sa po 5 realnih elemenata.Nakon toga formiraj nizove ZBIR i RAZLIKA ciji su elementi zbirovi i razlike odgovarajucih elemenata prethodnih nizova.
3. Formiraj niz od 10 elemenata.Prebroj elemente koji su parni brojevi
Gledaj, neces imati nikakve koristi ako ti neko uradi te zadatke (vjerovatno za skolu ti trebaju). To su neke osnove C++, i ako prodjes cak i jednostavne tutorijale na nasoj stranici, shvatit ces kako ces uraditi zadatak. Ako ti neko da rjesenje, uradit ce ti vise loseg nego dobrog.
hurmash1ca Wrote:Gledaj, neces imati nikakve koristi ako ti neko uradi te zadatke (vjerovatno za skolu ti trebaju). To su neke osnove C++, i ako prodjes cak i jednostavne tutorijale na nasoj stranici, shvatit ces kako ces uraditi zadatak. Ako ti neko da rjesenje, uradit ce ti vise loseg nego dobrog.

Sla┼żem se s kolegom, najbolje je da pokledas u biljeznici kako se formira niz i to je sva mudrost, operacije s nizovima su slicne, ako ne i iste kao i cijelim brojevima samo sto pises ostatak=niz[i]%5.
niz[i] ide od 0 do n a n unostis na pocetku. Simple!

to je prvi, a drugi

zbir=prviniz[i]+druginiz[j];
razlika=prviniz[i]-druginiz[j];

prije toga formiras niz i to je sva mudrost.

a treci:
provjeravas da li je niz[i] djeljivo sa 2 bez ostatka to znaci da je parno. ako jeste onda uvodis brojac koji ce se povecavati svaki put kad broj bude djeljiv sa 2 ( brojac+=1; ili brojac=brojac+1; s tim da na pocetku moras staviti da je int brojac=0Namigivanje

sad skontaj code i uradi sam, nadam se da sam pomogao u tvom rijesavanju i shvatanju ovih zadataka :)

sretno
Reference URL's